ثبت نام در دوره های آموزشی

   
   
   
   


<%= Application["key_word2"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["uni_title"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["key_word"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["description"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %>
1398 دوشنبه 22 مهر
 مطالب آموزشی

آموزشگاه شبکه در کرج

1395 دوشنبه 5 مهر
امروزه وجود شبکه های کامپیوتری یا رایانه ای از ابتدایی ترین نیازهای هر سازمان و شرکت است و باعث می شود تا در زمان و هزینه های عملیاتی کسب و کارها صرفه جویی حاصل شود. از همین رو شرکت های مختلف به استخدام متخصصان شبکه رو آورده و هزینه کردن در این راه را از ملزومات کاری خود به حساب می آورند. وجود چنین فضایی اهمیت آموزش شبکه را بیشتر از همیشه نمایان می کند و سبب خواهد شد تا بیشتر در مورد آن بدانیم.

آموزش شبکه مانند تمامی شاخه های دیگر در حوزه علوم رایانه ای و فناوری اطلاعات نیازمند کسب دانش و مهارت های متعددی می باشد. آموزش شبکه در داشتن اطلاعات از ابتدایی ترین مفاهیم تا رسیدن به تخصص در این حوزه مسیری است که باید یک دانش آموخته این رشته بپیماید تا علاوه بر کسب مدارک آن وارد بازار کار فنی شبکه نیز بشود.

کسانی که می خواهند وارد بازار کار شبکه شوند عمدتا از دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با رایانه (مهندسی نرم افزار ، سخت افزار ، فناوری اطلاعات ، علوم کامپیوتر و …) هستند، که به دلیل تنوع سرفصل های درسی و حتی تفاوت در دانشگاه های محل تحصیل خود از آموزش شبکه های یکسانی بهره نبرده و بعضا طبق موضوعات تخصصی و کاربردی آموزش ندیده اند و این موضوع کار را برای کارفرمایان سخت می کند. در واقع وجود معیاری دقیق برای شناخت از میزان تخصص یک فرد در حوزه آموزشی شبکه باعث می شود تا روند به کارگیری نیروهای کاربلد در شرکت ها و سازمان ها سرعت گیرد.

آموزش شبکه ۲

سال ها پیش شرکت های بزرگی نظیر مایکروسافت ، سیسکو و چندین شرکت دیگر در جهان با طراحی سرفصل های دقیقی از آموزش شبکه و تعیین استانداردهایی در همین باب اقدام به تعریف دوره های تخصصی استاندارد و برگزاری آزمون هایی حرفه ای و استاندارد و صدور مدارکی معتبر و بین المللی کردند که باعث شد تا افراد با کسب این گواهینامه ها در هر جای دنیا با یک نام شناخته شوند و آن هم متخصص شبکه بود. این آموزش های شبکه از ابتدایی ترین مطالب شبکه آغاز می شود و تا پیشرفته ترین مطالب امنیتی گسترش می یابند. دوره های آموزش شبکه به مانند زنجیره های دنباله داری هستند که هر کدام لازم و ملزوم دیگری هستند و برای رسیدن به یک درجه علمی – آموزشی مناسب باید همچون واحد های دانشگاهی گذرانده شوند. گرچه بسیاری از علاقه مندان به این حوزه نیز به گذراندن بخشی از دوره های ابتدایی یا برخی از دوره های تخصصی تر در حوزه ای خاص نظیر امنیت بسنده می کنند اما برای داشتن تسلط و شناخت کافی بهتر است تا اکثر مراحل ترتیبی در خصوص آموزش شبکه را طی کرد.

همانطور که پیش تر اشاره شد شرکت هایی نظیر کامپتیا، مایکروسافت و سیسکو از پیشگامان آموزش شبکه هستند. علاوه بر این ها، شرکت های دیگری نظیر هوآوی نیز که سهم قابل توجهی از سخت افزارهای ارتباطی در جهان و بخصوص کشور ما ایران را دارند نیز به آموزش شبکه برای نیروهای متخصص در کار با شبکه های مبتی بر تجهیزات تولیدی خود را اقدام کرده اند.

برخی از دوره های آموزش شبکه مایکروسافت عبارت اند از: MCSE, MCSA, MCP

دوره های آموزش شبکه سیسکو نیز تحت این عناوین معرفی می شوند.: CCNA, CCNP, CCIE

همچنین دوره های آموزش شبکه هوآوی نیز در همین بخش از این قرارند: HCNA, HCNE, HCIE

آموزش شبکه هر یک از این دوره های مختلف (مایکروسافت، سیسکو، هوآوی و…) نسبت به دیگری تقدم یا تاخری ندارند ولی دوره Network شرکت CompTIA بعنوان پیشنیاز هر آموزش شبکه ای محسوب می گردد و میبایست این دوره را ابتدا گذرانده و سپس در مسیر آموزش شبکه از طریق نقشه راه مایکروسافت و یا نقشه راه سیسکو ادامه داد. که خود بستگی به تشخیص افراد و با توجه به نیاز بازار استخدام انجام می گیرد. در واقع در هر کشوری و یا بصورت کوچک تر در هر سازمان یا شرکتی با توجه به نیازها و استفاده از تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری متفاوت ، نیاز به متخصص با آموزش شبکه های خاص مطرح است. به طور مثال در کشور ما در بحث زیرساخت های مخابراتی حجم قابل توجهی از تجهیزات مربوط به شرکت هوآوی می باشد. پس در این زمینه آموزش های این شرکت بسیار می تواند مفید واقع شود. و یا در بحث کار با نرم افزارهای شبکه، محصولات شرکت مایکروسافت به دلیل دارا بودن محیطی گرافیکی با واسط های کاربری ساده تر از جذابیت بیشتری برخوردار است. همین موضوع می تواند علاقه مندان بیشتری را برای آموزش های شبکه مایکروسافت ترغیب کند. و از طرفی دیگر تنوع و تعدد تجهیزات سیسکو در بحث دیتا سنترها آموزش شبکه های سیسکو را برای رقابت در بازار کار و یافتن شغل مورد نظر در شبکه را یک ضرورت کرده است و به همین سبب تمایل به یادگیری دوره های آموزش شبکه سیسکو از درجه بالائی برخوردار میباشد.

در بحث آموزش شبکه برای اکثریت علاقه مندان به مباحث شبکه و آموزش شبکه ممکن است تصورات اشتباهی در باب بازار کار یا نحوه آموزش این حوزه وجود داشته باشد. برای مثال برخی اینگونه می پندارند که یک کارشناس یا متخصص شبکه پس از آموزش در این حوزه و ورود به بازار کار معمولا تنها به راه اندازی وتجهیز شبکه های رایانه ای در بسترهای سخت افزاری می پردازند. در حالی که در واقعیت طراحی شماتیک و ساختاربندی فیزیکی شبکه به همراه راه اندازی و نگهداری روترها، سوئیچ ها، برقراری و حفظ امنیت شبکه ها و … گوشه ای از فعالیت های این شغل پر طرفدار و جذاب به حساب می آید. از این رو در مقالات بعدی به توضیحات مفصل تری در خصوص جزئیات و سرفصل های آموزش شبکه و موضوعات پیرامون آن خواهیم پرداخت.